Math Concepts & Skills > Cost/Pricing

Charmin® Choices
Students determine which toilet tissue is the better buy.

Dear Betty
Students compare two fruit snack products.

Frugal Freda's Fruit Foray
Students determine the fraction of edible flesh of Freda's favorite fruits, along with the cost per edible serving.

Greener Grass
Students determine the better buy when re-turfing a football field.

LA to NY
Students determine how much their trip from LA to NY will cost.

Interdisciplinary Links
Math Concepts & Skills
Standards
Technology
Home Search Contact Us Best of Math I Exemplars Pre-K-2 3-5 6-8